Uvedomte si, že účinnosť oleja na vlasy závisí od správnej voľby kozmetiky. Pórovitosť vlasov je kľúčom k účinnej starostlivosti o vlasy. Vonkajšia vrstva vlasov je zodpovedná za lepšiu alebo horšiu absorpciu oleja. Predtým, než budete pokračovať s olejovaním vlasov, zistite svoj typ vlasov a dopasujte k nim typ rastlinného oleja, ktorý obsahuje ideálne veľkosti častíc.

Keď idete nakupovať, majte vo svojej mysli plán. Máte daný problém a hľadáte kozmetiku, ktoré bude riešením. Viete málo o tom, ako je koža a vlasy postavené, takže je ľahké sa pokúšať tým, že kozmetika je odporúčaná napríklad na poškodené vlasy. V skutočnosti však nemôžu mať žiadnu zložku, ktorá by problém zvládla.

To je dôvod, prečo je dôležitý poznatok o pórovitosti vlasov. Keď poznáte typ vlasov, je jednoduchšie vybrať si perfektný výrobok na starostlivosť o vlasy. Stručná analýza zložienia potom umožní (pri výbere kozmetiky v obchode) určiť, či kozmetika obsahuje základné látky pre vaše vlasy, alebo nie. Prečo by ste to mali vedieť?

Čo je to pórovitosť vlasov?

Pórovitosť vlasov je úroveň, pri ktorej sú vlasové kožičky zdvýhané a to má vplyv na štruktúru vlasov. Čím vyššia je pórovitosť, tým vyššie je kožička, tým väčšie je poškodenie a viditeľne hrubšia štruktúra vlasov.

Akú pórovitosť môžu mať vlasy?

1. NÍZKÁ PÓROVITOSŤ

Tieto vlasy sú z vonku zdravé. Pramene sú dobre chránené brnením z uzavretých vlasových kožičiek, takže je ťažšie ich poškodiť. Bohužiaľ, toto súvisí aj s horšou absorpciou, oslabovaním a zaťažením. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú hladké, čo môže robiť prácu s takými vlasmi viac únavnou. Prirodzene vlasy s nízkou pórovitosťou sú rovné, ťažké a ploché (priľnavá k pokožke), takže bez oleja, ktorý pomáha s objemom sa elegantný účes zdá iba ako zbožné prianie. Hladké vlasy sú náchylné k vykĺznutiu účesu, zatiaľ čo štylizácia kozmetiky spĺňa bariéru vyrobenú z tesne utesnených kožičiek. To robí všetko oveľa ťažšie.

2. VYSOKÁ PÓROVITOSŤ

Presný opak vlasov s nízkou pórovitosťou sú tie s vysokou pórovitosťou. Ak máte tento typ vlasov, musíte dosiahnuť hlboké regeneračné oleje s intenzívnym pôsobením. Vysoko porézne vlasy sú veľmi poškodené. Porucha môže byť v génoch, takže vlasy sú náchylnejšie na slabosť alebo nesprávna starostlivosť o vlasy. Časté narovnávanie, pravidelné zosvetlovanie a chronické natáčanie, napr. suchosť, matnosť, krehkosť, lámanie, rozštiepené konce, nadmerné vypadávanie vlasov atď.

3. STREDNÁ PÓROVITOSŤ

Najťažšie opísať je stredne pórovitý vlas, aj keď je to pórovitosť väčšiny žien na svete. Hovorí sa, že stredné porézne vlasy sú medzi predchádzajúcimi dvoma. Pramene sú viac poškodené ako vlasy s nízkou pórovitosťou, ale menej ako ten s vysokou pórovitosťou. V skutočnosti je možné rozlíšiť dva podtypy pre vlasy so strednou pórovitosťou:

a. bližšie k nízkej pórovitosti,
b. bližšie k vysokej pórovitosti.

Aby sme zistili, ako vlasy so strednou pórovitosťou vyzerajú, je potrebné povedať, že každý z týchto znakov môže byť prítomný, ale nie všetko je pevné. Vlasy s vysokou pórovitosťou sa môžu viac alebo menej krepovatieť kvôli vlhkosti. Často sú náchylné na rozštiepenie koncov a suchosť sa dá pozorovať v polovici dĺžky vlasov nadol. Koža na hlave môže byť mastná a trpí lupinami, zatiaľ čo oslabené vlasové korieny sú veľmi zakorenené v koži, ktoré sú náchylnejšie k vypadnutiu. Stredne porézne vlasy môžu byť tiež problematické, pokiaľ ide o styling – je ťažké ich česať, zatiaľ čo sa zle prispôsobujú štylizácií kozmetiky, čo môže výrazne zhoršiť stav vlasov.